Czym jest placówka wsparcia dziennego dla dzieci?

Placówka wsparcia dziennego dla dziecka wspiera rodzinę w opiece i wychowaniu dziecka, szczególnie taką, w której występują problemy opiekuńczo-wychowawcze.

Pracownicy placówki współpracują z rodzicami, nauczycielami placówek oświatowych oraz pracownikami jednostek leczniczych.

Pobyt dziecka w takiej placówce jest bezpłatny oraz dobrowolny (wyjątek stanowi sytuacja, kiedy sąd wydaje postanowienie o konieczności uczęszczania dziecka do placówki).

Placówka dziennego wsparcia może pełnić rolę opiekuńczą, mogą nią być: świetlice (organizacja czasu wolnego dziecka, rekreacja, pomoc w nauce, zabawa), koła zainteresowań (rozwijanie talentu, zainteresowań posiadanych przez dziecko), kluby.

Poprzez uczestnictwo dziecka w placówce otrzymuje ono wsparcie w prawidłowym rozwoju, nabywa umiejętności pokonywania codziennych trudności, niweluje deficyty w nauce, uczy się poprzez zabawę.

Kolejnym typem placówki wsparcia dziennego dla dziecka może być typ specjalistyczny. W tego rodzaju placówce organizowane są zajęcia socjoterapeutyczne. Uczęszczają do nich dzieci posiadające zaburzenia zachowania, na przykład są nadpobudliwe, agresywne, mają niską samoocenę.

Odbywają się w niej także zajęcia terapeutyczne – zajęcia z psychologiem, terapia pedagogiczna (celowe działania względem dziecka w celu przywrócenia możliwości rozwoju umysłowego), muzykoterapia, trening umiejętności społecznych (działania mające na celu poprawę relacji społecznych), zajęcia korekcyjne (na przykład gimnastyka korekcyjna), zajęcia kompensacyjne (działania zmierzające do poprawy funkcji psychosomatycznych dziecka), zajęcia logopedyczne.

Placówka wsparcia dziennego może być także prowadzona w formie pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę poprzez stosowanie działań animacyjnych, które wyposażą dziecko w umiejętność łatwiejszego porozumiewania się z innymi, współpracy, sprawią, że życie dziecka stanie się bardziej aktywne i twórcze.

Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie opiekuńczej ma za zadanie zapewnić dzieciom i młodzieży opiekę, realizować działania wychowawcze, pomagać w nauce oraz zorganizować czas wolny w formie zabawy, zajęć sportowych i rozwijania zainteresowań.